Vald snöskoter: Ingen modell vald
Fortsätt utan att välja modell
Välj snöskotermodell - rätt delar direkt!

När du valt snöskotermodell anpassas kategorier till att visa produkter som passar vald modell

Polaris SKS stator / tändplatta


Här kan du läsa om stator / tändplatta till Polaris SKS snöskoter.Tändplatta till Polaris SKS

GoSnow lagerför och säljer statorplattor / tändplattor till de flesta snöskotermodellerna på den svenska marknaden.


Statorns / tändplattans uppgift är att förse elsystemet och tändningen med ström.
GoSnow säljer stator / tändplatta från bland annat SP1 och RMStator, men även originalalternativ till flera skotermodeller.

Modellnamnet Polaris SKS har funnits i många år och har genom åren lanserats i flera olika versioner och utföranden. Varje ny variant har erbjudit unika funktioner och förbättringar, vilket har gjort Polaris SKS till en populär och mångsidig snöskoter.
För att se delar som passar just din Polaris SKS så väljer du din modell i fordonsväljaren på startsidan och kollar i respektive kategori.

Nedan länkar vi till Statorkategorin där vi har flera statorplattor / tändplattaer som passar Polaris SKS:
Stator / tändplatta till snöskoter

Se även denna guide gällande felsökning av stator / tändplatta på snöskoter:
Felsökningsguide - Stator / tändplatta

GoSnow fordonsväljare

 

Några av de populäraste modellerna av Polaris SKS genom åren är följande:
- SKS 800 155"
- SKS 800 146"
- SKS 850 155"
- SKS 850 146"
- SKS  650 146"
- INDY SKS 800
- INDY SKS 700
- INDY SKS CC 700
- INDY SKS 600
- INDY SKS 500
- INDY SKS 440