När du valt snöskotermodell anpassas kategorier till att visa produkter som passar vald modell
All Balls Racing
All Balls Racing är ett av de mest välkända varumärkena inom
powersportindustrin när det gäller lager, tätningar och renoveringssatser. Sedan starten har företaget fokuserat på att erbjuda högkvalitativa ersättningsdelar som gör det enklare och mer kostnadseffektivt att reparera och underhålla snöskotrar, ATV, UTV och motorcyklar.
För snöskoterägare erbjuder All Balls Racing ett brett sortiment av renoveringssatser och lagersatser som hjälper till att återställa prestanda, minska slitage och förlänga livslängden på viktiga komponenter. Produkterna är utvecklade för att möta eller överträffa originalspecifikationerna och används av både professionella verkstäder och erfarna skoterförare världen över.
Förgasarrenoveringssatser för optimal motorgång
Med tiden kan förgasare drabbas av slitage, avlagringar och uttorkade packningar som påverkar motorns prestanda. All Balls Racing erbjuder kompletta förgasarrenoveringssatser som innehåller de komponenter som vanligtvis behöver bytas vid service eller renovering.
Satserna är framtagna för att återställa förgasarens funktion och säkerställa korrekt bränsleblandning, jämn tomgång och förbättrad gasrespons.
Fördelar:
- Kompletta satser för enkel renovering.
- Innehåller packningar, O-ringar, nålventiler och slitdelar.
- Återställer motorns prestanda.
- Förbättrar kallstartsegenskaper och tomgång.
- OEM-anpassad passform.
Variatorlagersatser för smidig kraftöverföring
Variatorn är en av snöskoterns mest belastade komponenter och utsätts ständigt för höga varvtal, vibrationer och temperaturförändringar. All Balls Racing erbjuder lagersatser som hjälper till att återställa variatorns funktion och säkerställa en jämn och effektiv kraftöverföring.
Lagersatserna innehåller högkvalitativa lager och tätningar som är konstruerade för att klara de tuffa förhållanden som råder inom snöskoterkörning.
Fördelar:
- Högkvalitativa precisionslager.
- Minskar vibrationer och slitage.
- Förbättrar variatorns livslängd.
- Säkerställer jämn kraftöverföring.
- Utvecklade för extrema vinterförhållanden.
Lager- och tätningssatser för hela skotern
Utöver förgasar- och variatordelar erbjuder All Balls Racing ett omfattande sortiment av lager- och tätningssatser för flera av snöskoterns viktigaste system.
Sortimentet omfattar bland annat:
- Hjullagersatser.
- Boggiehjulslager.
- Drivaxellager.
- Jackshaft-lager.
- Tätningssatser för olika applikationer.
Samtliga produkter är framtagna för att ge lång livslängd och hög driftsäkerhet även vid intensiv användning.
Utvecklade för nordiska förhållanden
Snöskoterkörning ställer höga krav på alla rörliga komponenter. Kyla, fukt, snö och vibrationer kan snabbt bryta ner lager och tätningar av låg kvalitet. All Balls Racing använder därför noggrant utvalda material och moderna tillverkningsmetoder för att säkerställa maximal hållbarhet.
Fördelar:
- Korrosionsbeständiga material.
- Hög motståndskraft mot fukt och smuts.
- Utmärkta tätningsegenskaper.
- Lång livslängd även vid hård användning.
Ett smart val för service och renovering
När det är dags att renovera förgasaren, byta lager i variatorn eller återställa slitna komponenter erbjuder All Balls Racing produkter som kombinerar kvalitet, hållbarhet och prisvärdhet. De kompletta satserna sparar både tid och pengar samtidigt som de säkerställer att alla nödvändiga komponenter byts ut vid samma tillfälle.
All Balls Racing – professionella renoveringssatser och lager för en driftsäker snöskoter säsong efter säsong.